top of page

Protancovat
Cejlem

DOKUMENTÁRNÍ FILM

Mezinárodní skupina dvaceti umělců z Mexika, Islandu a Česka připravila v brněnském Bronxu unikátní pohybové představení. Při tvůrčí práci se zde během jednoho měsíce setkala naprosto nesourodá skupina lidí z řad Romů, uprchlíků z Ukrajiny a majoritních Brňáků. Ti všichni hledali pod vedením profesionálních performerů cesty, jak k sobě získat důvěru a jak si poradit s nově nastoleným mikrosvětem. Získali tak zkušenost, která se může stát třeba i příkladem vztahu na celý život. 

Be Part! je sociálně-umělecký projekt, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky, kulturami a generacemi a využívá umělecký proces jako nástroj na podporu rozvoje občanské společnosti, pocitu sounáležitosti a zviditelnění marginalizovaných skupin. 

 

V roce 2022 přijela skupina dvaceti mexických, islandských a českých performerů do Brna, aby čtyři týdny pracovala s místními obyvateli: s Romy z vyloučených lokalit, uprchlíky z Ukrajiny i majoritními Brňáky na přípravě společného představení. Umělecká práce v srdci brněnského Bronxu se stala významnou událostí, do níž se desítky lidí zapojili aktivně, jiní jako pozorovatelé, málokoho však nechala lhostejným. Intenzivní spolupráce na představení etablovaného mexického souboru, které je založené na minimalismu, koncentraci a důvěře v další účinkující i v sebe sama, se stala pro některé nepřekonatelnou, jiným umožnila vystoupit ze zajetých stereotypů. 

 

Režiséři David Butula a Linda Kallistová sledují průběh realizace projektu od prvních zkoušek až po závěrečné představení, všímají si dynamiky setkání kultur i jednotlivců a zachycují chvíle střetů a sblížení, které se odehrávají mezi lidmi z různých koutů světa úplně stejně jako mezi obyvateli stejného města.  

"Když jsem poprvé viděla záznamy z představení Foco alAire, zcela mě jejich na první pohled jednoduchá, zároveň však do detailu propracovaná choreografie, uhranula. Ve střižně jsem si pak všimla, že jsem nebyla zdaleka jediná, že celý koncept projektu skutečně funguje a spojuje dva zdánlivě nespojitelné světy," popsala svou práci na filmu režisérka Kallistová. 

Scénář: Linda Kallistová

Režie: David Butula, Linda Kallistová

Námět: Lenka Flory, Michaela Kessler

Dramaturgie: Jakub Režný

Kamera: Petr Vejslík

Střih: Šárka Sklenářová

Zvuk: Jiří Kubík

Výkonný producent: Michaela Kessler, Roman Blaas

Producent: Česká televize

Koproducent: BPART z.s.

Kreativní producent: Martina Šantavá

bottom of page