top of page
DSCF7674.JPG

Be Part!

2022–2023

Be Part! je dvouletý mezinárodní projekt zahrnující Island, Česko, Mexiko, Itálii, Kanadu a Spojené státy, který využívá umělecký proces jako nástroj na podporu rozvoje občanské společnosti, pocitu sounáležitosti a zviditelnění marginalizovaných skupin.

 

Základním pilířem projektu Be Part! je bilaterální spolupráce mezi umělci a organizacemi z České republiky a Islandu, ke které jsou v rámci každé části cyklu přizváni profesionální umělci z další země: Brno – Foco alAire (MX), Reykjavík – Zerogrammi (IT), Praha – 44 Art Productive (USA/CA). 

 

Mezinárodní tým profesionálních performerů aplikuje principy představení hostujícího souboru na vybrané komunity v Brně (2022), Reykjavíku (2023) a Praze (2023) a celý cyklus komunitní práce uzavře mezinárodní konference (2023), kde budou prezentovány výsledky z doprovodného sociologického výzkumu. 

Projekt Be Part! podpořily Fondy EHP a Norska 2014–2021 částkou 4 594 860 Kč. 

BRNO 2022

Be Part of LOStheULTRAMAR

BRNO 2022

29. července 2022 uvedl festival Meeting Brno v ulicích města představení LOStheULTRAMAR, jehož protagonisty se vedle velkého mezinárodního souboru složeného z mexických, islandských a českých profesionálních performerů stali hlavně obyvatelé Brna.

 

Představení, které má formu stylizovaného průvodu s živou hudbou, bylo vyvrcholením čtyřtýdenní společné práce profesionálů a příslušníků místní zejména romské menšiny, ale i dalších jak minoritních, tak majoritních obyvatel Brna. Městem tak procházel průvod desítek lidí rozdílného původu, věku, zkušenosti či jazyka. Tato velká skupina vyslala publiku jednoznačnou zprávu o tom, že ať jsme jacíkoliv, nakonec jsme všichni stejní a naše bolesti i radosti mají stejný základ.

 

Představení bylo mimo jiné součástí oficiálního programu ke stému výročí spolupráce mezi Českou republikou a Mexikem a odehrálo se pod záštitou velvyslankyně Spojených států mexických Rosaurou Leonorou Rueda Gutierrez. Kulturním atašé Miguel Ángel Vilchis událost osbně navštívil.

Realizace této části projektu Be Part! a závěrečné představení se konalo pod záštitou Ministerstva kultury a primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Brno22_holky_kunbg-BW copy.png
elegia_bepartof_ph s mazzotta (10 di 17)_edited.jpg

Be Part of Elegìa delle cose perdute

ISLAND 2023

Tým deseti profesionálních performerů z Česka a Islandu se tentokrát sešel v nejseverněji položeném hlavním městě světa – v Reykjavíku - a téměř tři týdny zde pracoval s místní komunitou uprchlíků pod vedením italského souboru Zerogrammi.

Společná práce mezinárodní company začala intenzivním seminářem se souborem Zerogrammi. Skupina z Česka se společně s 5 performery z Islandu seznamovala s představením Elegìa delle cose perdute, s jeho principy a choreografickým materiálem. Celá skupina umělců pracovala s cílem extrahovat podstatu představení a vyvinout strukturu pro následnou práci s místní komunitou uprchlíků.

Závěrečné představení Elegìa delle cose perdute se odehrálo 11. února 2023. 

Na Islandu byl projekt realizován ve spolupráci s organizací Dansverkstaedid, Reykjavík City Library, Červeným křížem a dalšími partnery. 

REYKJAVÍK 2022

Be Part
of The River's Course

bpart-of-rivers-course_3x2ratio_edited.jpg

PRAHA 2023

Ve spolupráci s festivalem Mezi ploty budou do příprav představení zapojeni lidé trpící duševním onemocněním. 

 

Vyvrcholením společné práce bude představení The River's Course v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.

 

Tvůrčí kolektiv 44 Arts Productive (CA/USA) bude režijně a dramaturgicky vést proces vzniku multidisciplinárního zážitku.

 

Počáteční individuální setkání, probíhající souběžně na mnoha místech areálu psychiatrické léčebny, se postupně promění do několika komornějších skupin, ve kterých se budou profesionální performeři, komunita i diváci aktivně podílet na představení. Skupiny se pak nakonec sjednotí na velkém prostranstvím před kostelem svatého Václava ke společnému rituálu, ke kterému se přidají živě i hudebníci.

Závěrečné představení uvedeme 27. května na festivalu Mezi ploty. 

PRAGUE 2023

Be Part! Fórum 

1. ČERVNA 2023 HAMU

Mezinárodní konference Be Part! Fórum bude platformou pro shrnutí a výměnu zkušeností z práce se třemi velmi rozdílnými komunitami ve dvou různých kulturních prostředích a na základě třech rozdílných uměleckých děl. 

PROGRAM

10.00 představení projektu Be Part!

+

10.20 prezentace závěrů sociologického výzkumu

+

11.30 příspěvky panelových hostů

zástupci hostujících souborů, zástupci profesionálních umělců z Česka a Islandu, zástupci hlavních partnerů, zástupci komunit z ČR

+

13.00 promítání koprodukčního dokumentárního filmu Protancovat Cejlem

13.30 dotazy diváků na panelové hosty a volná diskuze

CONFERENCE 2023
DSCF7725.JPG

Protancovat Cejlem

Záznam měsíční práce mezinárodní skupiny umělců a desítek obyvatel Brna zejména z vyloučených lokalit na vzniku společného představení. 

Mezinárodní skupina dvaceti umělců z Mexika, Islandu a Česka připravila v brněnském Bronxu unikátní pohybové představení. Při tvůrčí práci se zde během jednoho měsíce setkala naprosto nesourodá skupina lidí z řad Romů, uprchlíků z Ukrajiny a majoritních Brňáků. Ti všichni hledali pod vedením profesionálních performerů cesty, jak k sobě získat důvěru a jak si poradit s nově nastoleným mikrosvětem. Získali tak zkušenost, která se může stát třeba i příkladem vztahu na celý život.  

 

 

Dokumentární film Davida Butuly a Lindy Kallistové v koprodukci BPART a České televize.  

PROTANCOVAT CEJLEM

Kredity

BPART COLLABORATORS

Thorgerdur Atladóttir (IS), Alejandro Bencomo (IS), Levin Eichert (CZ), Audur Huld Gunnarsdóttir (IS), Lara Hereu Macho (CZ), Agáta Jarošová (CZ), Sigridur Laretta Jonsdottir (IS), Tiffany Margelin (IS), Gabriel Marling Rideout (IS), Yuliana Palacios Figueroa (IS), Marie Svobodová (CZ), Orkun Türkmen (CZ), Karel Vladyka (CZ)

Be Part of LOStheULTRAMAR

Foco alAire (MX): Marcela Sanchez Mota & Octavio Zeivy

Esteban Hernández Peralta, Elena Hernández Rivera, Inés Herrera Campa, Verónica Macías Wong, César Pérez Maldonado, D ́Enirio Pérez Villagomez, Lucio Sosa Fonseca, Luis Villegas Esparza

Be Part of Elegìa delle cose perdute 

Zerogrammi (IT): Stefano Mazotta

Amina Amici, Gabriel Beddoes, Damien Camunez, Chiara Guglielmi, Alessio Rundeddu

Be Part of The River's Course

44 Arts Productive & NCDC (USA/CA): Michèle Steinwald, Nichole Canuso

Joseph Fleischer, Lila Hurwitz, Eun Jung Choi, Sam Johnson

Kredity
bottom of page