top of page

Na Islandu se do projektu zapojilo téměř 100 uprchlíků
a žadatelů o azyl

4. 3. 2023

Ukrajina, Venezuela, Írán, Irák, Sýrie či Afgánistán, to jsou jen některé ze zemí, ze kterých pocházeli účastníci další části projektu Be Part! s podtitulem Be Part of Elegía delle cose perdute. Ta se odehrávala v Reykjavíku a přilehlých aglomeracích Reykjanesbaer, Kópavogur a Hafnarfjordur. 

Uprchlíci a žadatelé o azyl, kteří aktuálně žili na Islandu, byli osloveni ve spolupráci s místními partnery: Červený kříž, Youth Centre Hammarin a Radnice Reykjanesbaer. Prostřednictvím online formuláře projevilo zájem o účast přes 130 lidí patnácti různých národností. Vzhledem k aktuální situaci ve světě byla nejpočetnější skupina z Ukrajiny a Venezuely, následovaly země Blízkého východu.

 

Zkoušky probíhaly v několika pracovních skupinách v Reykjavíku a Reykjanesbaeru a ve dvou hudebních skupinách v Reykjavíku a Hafnarfjorduru. Dohromady navštěvovalo pohybové a hudební semináře pravidelně 77 účastníků. 

Umělecké vedení měl na starosti italský choreograf Stefano Mazzotta společně se svým souborem Zerogrammi a se skupinou deseti performerů z Česka a Islandu. Stejně tak v hudebním vedení se odrážela česko-islandská spolupráce, kdy zkoušky společně řídili Linus Orri a Vojtěch Lavička. 

329152238_744457340528416_1114130170557184032_n.jpg

Po prvním týdnu práce si účastníci projektu vyzkoušeli veřejné vystoupení v muzeu současného umění v Kópavoguru. Jejich Work in progress se odehrálo přímo v prostorách expozice Traicing Fragments, kde vystoupili společně s profesionálními performery. Představení bylo součástí Winter Lights Festival a u diváků zaznamenalo velké ohlasy a dojetí. 

Elegía delle cose perdute

Závěrečné představení Elegía delle cose perdute bylo uvedeno v Reykjanesbaeru 11. února 2023. Reykjanesbaer je město s přibližně 20 000 obyvateli, které se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Keflavík a města Ásbrú, kde měla více jak 60 let základnu americká armáda. Reykjanesbaer je tak město, které bylo na Islandu po dekády pod největším zahraničním vlivem. Přenést představení sem, byla tak skvělá příležitost, jak poukázat na tyto kořeny a představit migranty v novém světle a začleněné do širší komunity. 

Island je řídce osídlená země a tak v místní taneční komunitě není často vidět desítky vystupujících v jeden okamžik, velké množtví účinkujících ve velkém prostoru hangáru v centru Reykjanesbaeru tak dodalo události další unikátnost a důležitost. 

Umělecká práce s uprchlíky na Islandu pokračuje

Dva z islandských umělců, kteří se projektu zúčastnili v pozici profesionálních performerů, nyní ve spolupráci s Červeným křížem hledají způsoby, jak pokračovat v práci a jak začlenit uprchlíky a žadatele o azyl do umělecké tvorby. 

bottom of page